sobota, 24 maja 2014

O Monachium

Dokładnie rok po skomplikowanym organizacyjnie wyjeździe do Nowego Jorku, w maju 2014 roku odwiedziliśmy pobliskie Monachium. Oczywiście, wyjazd standardowo poprzedzały przygotowania, takie jak ustalenie listy budynków, które odwiedzamy oraz umówienie się na spotkanie w biurze architektonicznym.

Architektura stolicy Bawarii, która jest jednym z najbogatszych regionów Niemiec, zachwyciła wszystkich. Stonowana kolorystyka, perfekcyjne planowanie oraz budynki które bezbłędnie wpisują się w zasady urbanistyczne i kompozycyjne to nie jedyne z cech, które należy podziwiać w architekturze naszych zachodnich sąsiadów.


BMW Welt







Oczywiście odwiedziliśmy takie perełki architektury jak budynek  BMW autorstwa Coop Himmelblau i dzięki przygotowaniu merytorycznemu jednego z naszych kolegów, poznaliśmy historię powstawania koncepcji bryły, która miała przypominać unoszącą się chmurę. 


Stadion Olimpijski

Warto jednak pamiętać, że nieopodal słynnego BMW znajduje się Stadion Olimpijski autorstwa Frei Otto, który został zbudowany na igrzyska w 1972. Kompleks sportowy mimo swoich ponad czterdziestu lat nadal zachwyca innowacyjnością i nowoczesną formą. Dzięki swojej otwartej formie przestań wewnętrzna przenika się z zewnętrzną pod stożkowatymi dachami z pleksiglasu, które do dzisiaj wydaja się niemożliwe do zbudowania. W tym przypadków również dzięki prezentacji dowiedzieliśmy się, że architekt przez kilka lat pracował nad stworzeniem idealnej formy. Do badań nad zachowaniem tak nietypowej płaszczyzny używał wody destylowanej pomieszanej z mydłem, która dzięki swojej elastyczności ukazywała kształty jakie będzie przyjmował późniejszy dach.

Oczywiście w czasie wyprawy poznaliśmy o wiele więcej realizacji, kilka ich zdjęć zamieszczamy poniżej.


                                                                                Highlight Towers, Architekt: Murphy/Jahn


                                                                    Pasaż w Fünf Höfe Architekt: Herzog & de Meuron


                                                               Pinakoteka, Architekt: Alexander Freiherr von Brancas


Nowy budynek ASP, Architekt: Coop Himmelb(l)au


Nieodłącznym elementem naszych wyjazdów są również wizyty w biurach architektonicznych. Tym razem udało nam się zdobyć kontakt do biura WWA Architekten, które podzieliło się z nami swoimi przemyśleniami nad procesem koncepcyjnym i inwestorskim Muzeum, które niedawno wykonywało. Praca w Niemczech różni się od naszej w Polsce, przede wszystkim architekci mają więcej czasu na wykonanie koncepcji, która jest tak ważna w projekcie. 


Biuro WWA Architekten


Biuro WWA Architekten

Dzięki tym doświadczeniom z wyjazdu wiemy jak wygląda architektura Monachium i widzimy, że tak rygorystyczne podejście do zasad po prostu się opłaca.



Autor tekstu: Aleksandra Raniewicz
Autor zdjęć: Paulina Szuba
Redaktor: Marta Dołgowska


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz